top of page

צבע לבית - כך תבחרו את הגוון המושלם לכל חדר

תהיתם פעם מדוע אתם מרגישים נינוחים ושלוים במרחב אחד ומתוחים או כועסים במרחב אחר? כנראה שחלק מזה קשור לצבע החדר בו אתם נמצאים. צבע משפיע על הרגשות והתפיסות שלנו ברמה לא מודעת. הצבעים שנמצאים סביבנו לא משמשים רק כאלמנט אסתטי, אלא משמשים גם כאחד הגורמים הקובעים של הרגשות שלנו. לכן, כאשר מסדרים חלל פנימי, הצבע הופך לשיקול חשוב.

את הצבעים מחלקים לשלוש קבוצות: צבעים חמים, צבעים קרים וצבעים ניטרליים. כאן נתמקד בשתי הקבוצות הראשונות ואילו את הקבוצה השלישית המונה את סקלת הצבעים שנעה בין שחור ללבן נשאיר בצד.צבעים חמים

קבוצת הצבעים החמים נעה מאדום לצהוב, דרך כתום וכל הגוונים בטווח הביניים שלהם. אלו צבעים שלרוב מששדרים לרוב אנרגיה, תשוקה, התלהבות, חום ותחושות חיוביות באופן כללי. אלו צבעים הקשורים לעונות החמות וליום - מעוררים את השמש ו"מבטלים" את כל מה שאינו חיובי וקשור אליה (חשיכה למשל). האדום והצהוב הם צבעי יסוד ואילו כתום הוא התערובת של השניים. הצבעים בקבוצה זו חמים ואינם מתקשרים לשום צבע קר (בניגוד לירוק מקבוצת הצבעים הקרים שהוא תערובת של צבע קר וצבע חם).

את הגוונים החמים לרוב נתאים לחללים המשותפים בבית, אלו שבדרך כלל מהווים את מרכז הבית ובהם נעשית רוב הפעילות היום יומית של הדיירים.


צבעים קרים

קבוצת הצבעים הקרים כוללת את הירוק, הכחול והסגול. צבעים אלו מקושרים ללילה, לטבע ולמים והם משדרים רוגע ושלווה. צבעים אלו מייצרים אפקט של מרחק גם אם בגרסאותיהם הברורות ביותר הם יכולים לייצר תחושות הפוכות. כך למשל ניתן לראות את הטורקיז המזוהה עם המים החלומיים של אי טרופי ואת הירוק החי שמזוהה כל כך עם העלים בטבע. צבעים קרים גמישים יותר מצבעים חמים והם סופגים תכונות של צבעים אחרים ומשתלבים בהם. הסגול למשל סופג את תכונותיו של הצבע האדום ואילו הירוד משתלב עם הצהוב למרות שהם מקבוצות צבעים מנוגדות.

בגוונים הקרים נתאים לחללים בבית אשר בהם אתם זקוקים לשקט ושלווה, למשל באמבטיה או בחדרי השינה, חללים שמוקדשים לאינטימיות ולפרטיות.


התאמת צבעים לכל חדר בבית

ניתן ליצור אווירה ספציפית לכל חדר בבית בעזרת הצבע שאיתו צובעים את הקירות, צבע הרהיטים בחדר, או אפילו על ידי הוספת אקססוריז כמו כריות, שמיכה, צמחים או תמונה על הקיר.


הנה כמה רעיונות לצבעים מיוחדים לפי חדרים.

מטבח:

· צהוב הוא צבע מתאים למטבח מכיוון שהוא עליז, ממריץ אך בצורה מקורקעת ויכול לעזור להגביר את חילוף החומרים. כשעולה בראש המחשבה על צבע צהוב, יש קישור אוטומטי לשמש חמה ושמחה ואפילו ללימונדה.

· אפור, כל עוד הוא גוון חם, לא אפור פלדה קר ומרוחק, הוא בחירה מצוינת מכיוון שהוא פשוט אך אלגנטי ומשתלב טוב עם כל צבע נוסף. אם יהיה שימוש בצבע האפור במטבח שלכם, הקפידו להדגיש אותו בצבעים חמים אחרים.

· ירוק הוא צבע פופולרי עבור ביסטרו ובתי קפה, ולכן הגיוני להשתמש בו גם במטבח הביתי. כפי שהזכרנו למעלה, זה צבע הטבע ונותן למשתמש להרגיש מקורקע, נינוח ומלא אנרגיה. המלצה קטנה, שווה להתרחק מירוק ליים או ירוק אפונה עמום.סלון :

· הלבנדר הוא גוון סגול יפה ומרגיע ולכן הוא מתאים מאוד לסלון. בעוד סגול כהה ועשיר יותר נוטה לעורר יותר, הצבע של אזוביון או לילך מקדמים שלווה ותודעה. נסו להוסיף מספר אלמנטים סגולים כהים, כמו כריות או ציורים, לחדר בגוון לילך בהיר.

· הכחול הוא צבע רגוע וקריר, ממש כמו השמיים ביום אביב יפהפה או האוקיאנוס ביום שקט. בגלל נטייתו לקדם אווירה קרירה יותר, בניגוד לאווירה חמה, כדאי לבחור בכחול פסטלי בהיר או בכחול כהה אך לא כהה כמו כחול נייבי.

· הירוק יכול לעבוד גם בסלון, בתנאי שהוא ירוק כהה יותר מהגוון שבדרך כלל נבחר למטבח, בשילוב עם הרבה אלמנטים בגוון בהיר, כמו וילונות לבנים או דפוס בהיר על הקיר.פינת אוכל:

· אדום ידוע כצבע שמגרה תיאבון (הוא נמצא בשימוש מרובה ברשתות מזון מהיר ומסעדות), מה שיכול להפוך אותו להתאמה טובה למתחם פינת אוכל, אם כי לא כולם יסכימו עם בחירת הצבע הזה. אדום יכול להיות מרגש ולעודד מצבי רוח עתירי אנרגיה, אז בחרו בגוון האדום שלכם היטב. כמו בשימוש בצבעים עזים או כהים רבים, כדאי לשלב הרבה אלמנטים בגוונים בהירים כמו כריות, כיסאות, פרחים, ציורים וקישוטים.

· כתום הוא צבע נוסף שמעורר את התיאבון ולכן מתאים גם הוא לפינת האוכל. זהו צבע תוסס המקדם תחושה של חום, ושלמות.חדר שינה: