top of page

צבעים וחוויה בחלל מעוצב

עיצוב פנים הוא תהליך מורכב הכולל שלבים רבים, החל מפיתוח הרעיון ועד למימוש העיצוב. גורמים רבים משפיעים על עיצוב הפנים של החלל. אחד מהמשפיעים העיקריים של עיצוב פנים הוא הצבע - האופי המורכב של צבעים והשפעתם על האמנות, התרבות, והפסיכולוגיה נחקרים לעיתים קרובות. תפיסת צבע היא הבסיס של התפיסה החזותית שלנו. ישנן תיאוריות והנחות יסוד הקשורות לנוחות האסתטית שמציעים צבעים ולהשפעתן על נפש האדם.

אחד התפקידים המהותיים של עיצוב הפנים הוא לספק סביבות המקיימות את רווחתם הנפשית של הדיירים. תפקיד זה נעשה חשוב עוד יותר מכיוון שבחברה המודרנית אדם מבלה בתוך הבית יותר משבעים אחוז מסך שנות חייו. לעיצוב פנים השפעה רבה על משתמשי החלל, הן בתחום הפונקציונלי והן בתחום האסתטי והפסיכולוגי.

צבעים משפיעים באופן ישיר על מצב הרוח של אדם, ולכן הם ממלאים חלק חשוב בחייו. האדם הוא יצור חזותי. הוא מקבל כ-87% מכל המידע החושי דרך עולם הצבעים. הוכח כי אדם מגיב באופן שונה לצבעים מסוימים וכי צבעים יכולים לגרום למצבים רגשיים שונים בבני אדם - לצבעים יש השפעה חזקה על אנשים ובמידה רבה צבעים משפיעים באופן ישיר על הרגליהם ועל חייהם באופן כללי.

בעת תכנון חלל פנימי יש צורך להיות בעלי ניסיון בעבודה עם צבעים. מעצב פנים חייב להבין את ההשפעה של צבעים, כלומר, את השפעות פסיכולוגיות הנגרמות על ידי צבעים מסוימים אצל אנשים, ולכן עליו לדעת היכן ניתן ליישם אותן כדי להשיג שילוב צבעוני המתאים לכל סיטואציה. שילוב צבעים ושימוש בהם בחללי פנים יכול להוביל להשפעה חיובית או שלילית על האדם. חלל יכול להקרין נוחות ושלווה, ואילו מצד שני, צבעים עלולים לגרום לתחושת מטרד ואי נוחות. הם כלי עוצמתי מאוד בעיצוב הפנים, כך שהם יכולים ליצור אשליות שונות בחלל; חדר קטן עשוי להיראות גדול יותר או קטן יותר, אם נעשית בחירה בלתי הולמת של צבע. כאשר האדריכלות הבנויה עצמה אינה מאפשרת שינויים וגמישות, אחד הפתרונות החשובים ביותר הם צבעים.

חללי הפנים בדירה ממלאים תפקיד חשוב בחיי היומיום של האדם. לאופן שבו החלל בו אנו חיים מתוכנן יש השפעה מוגדרת על הפרט. בנוסף לפתרון הפונקציונלי המתאים ולבחירת הרהיטים, הצבעים המיושמים בעיצוב הפנים עשויים לשנות את הרושם הכללי. כמו כן, מטרת החלל עשויה להגדיר את בחירת הצבעים המתאימים. לפיכך, יש להתאים שימוש בצבעים מסוימים לאזורי היום והלילה של חלל מגורים. ישנם גורמים רבים המשפיעים על בחירת הצבעים בפנים שטח הדיור. תבניות הצבע המשומשות עשויות להיות תלויות באקלים.

צבעים הם חלק בלתי נפרד מהעולם בו אנו חיים וההשפעה שלהם על תפיסת הסביבה האנושית אינה ניתנת להפרכה. כמו כן, הם אחד האלמנטים החשובים ביותר של פנים, ולכן הם מהווים גורם מפתח ביצירת מרחב מתאים למגורים ולעבודה. מחקרים רבים הוכיחו כי לצבעים יש השפעה פסיכולוגית ופיזיולוגית אינטנסיבית על אנשים, ומסיבה זו חשוב לדעת כיצד צבעים שונים משפיעים על משתמשי החלל הפנימי. שימוש בצבעים בחלל הפנימי ישפיעו על האדם כמו שישפיעו במקום חיצוני: האדם מרגיש עליז כשהוא שטוף שמש ומרגיש אומלל ביום גשום.

גוונים שונים מעלים רגשות שונים ולכן כאשר מתלבטים אילו גוונים לבחור לביתך, המפתח הוא לחשוב על סוג האווירה שאתה רוצה ליצור ואילו צבעים יעזרו לך להשיג זאת.


ירוק| תחושות


הרמוניה

בטחון

יציבות איזון
כחול| תחושות


אמינות

אחריות

כנות רוגעסגול| תחושות


יצירתיות

מיסטורין

רגישות חמלה
צהוב| תחושות


התלהבות

הזדמנויות

ספונטניות אושר

חיוביות

מקורות:

EFFECTS OF COLOR IN INTERIOR DESIGN by Aleksandra Ćurĉić Aleksandar Kekovic Ana Momcilovic-Petronijevic Dušan Ranđelović https://www.researchgate.net/publication/333928432_Effects_of_color_in_interior_design


Introduction to the Psychology of Color: For Interior Designers by Kathryn Pomroyhttps://www.theartcareerproject.com/psychology-of-color-interior-design/

https://www.sarahjacquelyninteriors.com/blog/the-psychology-of-color-in-interior-design20 צפיות0 תגובות
bottom of page